

Низькі показники імунізації — небезпека для всього українського суспільства, яка віддаляє від Европи

В Україні низький рівень вакцинації позбавляє суспільство багатьох переваг імунізації, а захворювання, яким можна запобігти за допомогою вакцин, досі є поширеними. 2012 року зареєстровано 12 746 випадків кору — це різке збільшення порівняно з 2010 роком, коли було тільки 39 його випадків. Того року Україна була четверта у світі за кількістю хворих на кір; лише Індія, Індонезія і Демократична Республіка Конґо повідомили про вищий рівень захворюваности. Аналогічно, 2012 року Україна подала інформацію до Всесвітньої організації охорони здоров’я про 2286 випадків кашлюка і 1952 випадків краснухи, на відміну від 1067 і 2333 випадків відповідно у 2010 році. Щорічно, починаючи від 1996 року, в Україні спостерігається різка тенденція випадків епідемічного паротиту, дифтерії та правця, тобто захворювань, яким можна запобігти вакцинацією. Проте ці статистичні дані недооцінюють масштаби проблеми, бо вони відображають лише лабораторно підтверджені випадки інфекційних захворювань. 2015 року в Україні було зафіксовано перші два випадки поліомієліту за майже два десятиліття. Міжнародні організації попереджали Україну про можливий спалах поліомієліту ще від 2010 року і далі застерігають уряд діяти та приборкати поширення захворювань, яким можна запобігти вакцинацією. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) повідомляє, що 2013 року тільки 50% дітей віком до 12 місяців було щеплено проти дифтерії, кашлюка та правця; 37% — проти кору, епідемічного паротиту і краснухи; і лише 52% — проти поліомієліту, що наражає на небезпеку значну кількість дітей.
Вірять медіям, а не науці: лікарі не обстоюють імунізації
В Україні лікарі не можуть ефективно обстоювати вакцинацію, бо не мають належного вишколу і покладаються на інформацію, отриману з медій, а не з наукових джерел, тож їм не вдається коректно інформувати про методи імунізації. Дослідження, проведені в рамках Програми зі співпраці Бравнського університету з Україною (Brown University Ukraine Collaboration) демонструють, що студенти-медики Національного медичного університету ім. Богомольця неналежно підготовані, аби підвищувати показники імунізації.Скажімо, майже 30% опитаних студентів-медиків уважають, що для дитини «краще» отримати імунітет, захворівши, а не за допомогою вакцинації. Окрім того, майже 60% студентів-медиків повідомили, що вважають, ніби вакцини можуть спричинити аутизм. Обидва ці переконання не відповідають дійсності і не мають наукового підґрунтя.
Окрім того, лікарі в Україні часто покладаються на інформацію з медій, а не на наукову

. Упродовж цієї кампанії з’явилися свідчення про смерть підлітка з Краматорська. Попри те, що подальше слідство дійшло висновку, що смерть настала внаслідок сепсису і не була пов’язана з вакциною, хибні звинувачення в медіях викликали обурення громадськости з приводу кампанії з імунізації. Увага громадськости до цієї справи мотивувала прокуратуру «використати справу, щоб рекламувати себе і дискредитувати політичних опонентів». Заступник міністра Проданчук провів майже два місяці у в’язниці за свою передбачувану причетність, хоча прокуратура не могла надати доказів його причетности до смерти підлітка. Як це часто буває в Україні, офіційні представники обвинувачення застосовували силу, аби вирішити медичну проблему, до якої значно зріс суспільний інтерес. У той час як смерть і ускладнення після будь-якої медичної процедури вимагають ретельного медичного обстеження, представники обвинувачення діяли превентивно, щоб переконати громадськість, що уряд був здатний відновити справедливість. Шкода, завдана довірі до органів охорони здоров’я та до державної програми імунізації, є незворотною. Сьогодні українське законодавство передбачає, що якщо дитина вмирає протягом тридцяти днів від моменту отримання щеплення, вакцину вказують як причину смерти доти, доки триває службове розслідування. З огляду на це будь-якого лікаря, який займається вакцинацією, може спіткати та ж доля, що й Проданчука. Тож не дивно, що правове середовище є потужним стримувальним чинником для лікарів, які хочуть обстоювати імунізацію, і це додатково підриває довіру до органів охорони здоров’я.
В Україні легше купити довідку про імунізацію, ніж отримати її
У нинішньому вигляді українська система охорони здоров’я сприяє кризі вакцинації, створюючи ринок, на якому легше купувати довідку про щеплення, ніж отримувати якісну допомогу з імунізації. Так само, як і за попередньої — радянської — моделі, Конституція України ґарантує для всіх громадян безкоштовну допомогу у сфері охорони здоров’я, незалежно від масштабу медичної проблеми. Можливості такої щедрої, фінансованої з податків, системи викликали сумніви навіть у відносно успішні радянські часи; і ще більші сумніви в контексті викликів економіки незалежної України. Сьогодні система охорони здоров’я страждає від сильного недофінансування, і близько 70% споживачів медичних послуг здійснюють неофіційні платежі за отримані послуги. Окрім того, 60% українців уважають, що вони «можуть отримати добре медичне обслуговування тільки через хабарі та зв’язки». Ця залежність від неформальних платежів та зв’язків створює тіньовий ринок, на якому можна продавати не лише медичні послуги, а й офіційні довідки про імунізацію. Київські лікарі повідомляють, що продаж довідок про щеплення приносить їм більший дохід, ніж будь-які інші послуги, які вони надають. В інтернеті є веб-сайти і форуми з інформацією, де батьки можуть придбати довідки про щеплення, необхідні для зарахування дітей до школи. Ось як рекламували такі послуги на одному із нещодавно закритих сайтів: «У батьків не завжди є бажання або можливість боротися із системою добровільно-обов’язкової імунізації, що є в нашій країні. Простіше придбати довідку через наш сайт».
Чому батьки вважають, що краще уникнути імунізації дітей? На відміну від інших медичних втручань, вакцини не застосовують до хворих. Їх вводять здоровій людині, найчастіше дитині, щоб запобігти майбутнім хворобам. Тож батькам необхідно мати високу довіру до медичних послуг і системи охорони здоров’я загалом, щоб зробити своїй дитині щеплення. Попри те, що сучасні вакцини безпечні38,ні українські лікарі, ні система охорони здоров’я не здатні допомогти батькам зорієнтуватись у складних питаннях якости вакцини, ризиків і користи. Ба більше, процедури, які супроводжують практику вакцинації в Україні, підривають довіру батьків до імунізації. Наприклад, від 2010 року батьки, як правило, підписують інформовану згоду щоразу, коли їхня дитина отримує вакцину39. Така згода не вимагається за законом, цей пункт з’явився як реакція медичної спільноти на реальну загрозу переслідування після випадку з Проданчуком 2008 року. Замість того, щоб бути спокійними за безпеку дитини і впевненими у користі вакцини, батьки змушені відмовитися від права довірити медичному фахівцеві відповідальність за здоров’я своєї дитини, коли йдеться про імунізацію.
Довіру ще більше підривають страхи, що їх сіють медії та ненадійні інтернет-джерела, які вивели рух проти вакцинації на глобальний рівень40. Недостовірні медії та інтернет-сайти формують у батьків хибні уявлення про щеплення, які не мають наукового підґрунтя. Скажімо, одна мати під час інтерв’ю, проведеного в Києві, стверджувала, що «шанси дитини захворіти від вакцини і від самої хвороби рівні» 41. Беручи до уваги ускладненість процедур, пов’язаних із вакцинацією, брак довіри до фахівців охорони здоров’я і велику кількість мітів у медіях щодо імунізації, зрозуміло, чому деякі батьки вважають, що простіше купити своїй дитині підроблені довідки, а не робити їй щеплення.
Чи є із цього вихід?
Імунізація є ключовим суспільним благом, яке має безпосередні й реальні наслідки для здоров’я населення. Українці дорого платять за катастрофічно низькі темпи вакцинації та борються знов і знов із хворобами, від яких можна убезпечитися через вакцинацію. Криза вакцинації в Україні розгорається вже декілька десятиліть, а викликано її поєднанням поганої правової бази та відсутністю реформ в системі охорони здоров’я. Ці два чинники посилює задавнена недовіра: лікарі не довіряють урядові, пацієнти не довіряють ні уряду, ні лікарям, отже, ніхто не має віри у державну програму імунізації.
Вирішення цієї кризи вимагатиме спільних зусиль, адже необхідно врегулювати правові суперечності щодо практичних аспектів вакцинації, заповнити прогалини в медичній освіті і сприяти тому, аби працівники сфери медичних послуг стали на захист імунізації. Тоді відбудеться найголовніше: розпочнеться процес відновлення громадської довіри до органів охорони здоров’я та програми імунізації. Якщо ці складні питання не буде вирішено, батьки в Україні й далі відмовлятимуться від вакцин, а інфекційні захворювання, як і раніше, ставитимуть під загрозу здоров’я українських дітей.
Вакцинація потрібна для людини!
ВідповістиВидалитиТак згідна
ВідповістиВидалити